13 fungujících tipů pro podpoření tvého kreativního myšlení

Jen málo věcí je tak kreativně vyčerpávající a stresující jako blížící se termín pro pracovní úkol nebo smluvený deadline zakázky.

Beztak jsi také umělkyně (jakéhokoliv druhu). Velmi dobře si uvědomuji, že si umíš představit ten moment, kdy se blíží termín a ty zíráš na prázdnou stránku – cítíš, jak se tvá kreativita vypařuje na mikročástice a do nedohledna. No a když je naše tvůrčí schopnost potřebná pro naší práci, těžko ji udržíme. Podpoření kreativního myšlení je proto velmi důležitá.

 “Kreativita není magie,” říká John Thatcher. “Je to spolupráce mezi fyzickými částmi vašeho mozku a interakce s novými a starými informacemi.”

Někdy je těžké být originální,” říká Nhu Nguyen. “Kdykoli se objeví nápad, je s největší pravděpodobností již vymyšlen nebo vytvořen. Výzvou je, abyste si to vzali za své a vložili do práce více toho, kdo jste.

A jak to asi tak udělat? Se to lehce řekne, že? Pár tipů bych měla 🙂

Takže pokud se ocitneš tváří v tvář tvůrčímu suchu, nebo pokud bys raději aplikovala nějaké dobré tvůrčí návyky dříve, než přijde krizový bod, čti dál. 

16 Strategií pro dobití schopnosti kreativního myšlení

1. Jdi ven, mluv s lidmi 
    • Jednou z nejlepších věcí, které můžeš udělat, když se díváš na obrazovku, je prostě odejít a hledat jiné úhly pohledu. Vystup ze své komfortní zóny a pobav se s několika lidmi. Každý člověk je něčím výjimečný a inspirující, pozoruj a vnímej to. 

      Kreativita se buduje hůř, když je člověk uzavřený povětšinu času doma. To sama moc dobře znám 🙂 Proto ráda zavítám do offline prostředí, takovými specifickými setkáními se to teď jen hemží a je to dobře.

2. Vytvoř něco praktického

    • Jednou za čas, ideálně jednou týdně si vytvoř něco vlastního mimo počítač.  Ať už se rozhodneš pro malování, stavění, vyřezávání nebo vyrábění, udělej to zábavně a po svém. Už při procesu zjistíš, že když se soustředíš na jiný cíl, napadnou tě myšlenky, o kterých by se ti jinak ani nezdálo. Zdá se to úsměvné?

      Dceři jsem nedávno na dekturu nakreslila ovečku, vystřihla oblast bříška a nalepila do prázdného místa izolepu. Ona si na to lepila kousky papíru jako vlnu. Pointa? Při vystřihování mi došlo, že možná ničím kus papíru, odebírám ovečce kus těla. Ochuzením o menší část jsem jí dala šanci mít bohatší vlnu 🙂 Rozuměj více hmoty v prostoru bříška.

      Potvrdilo se mi tím rčení, že méně je někdy více, a to v mé práci platí jak nejvíc jen to jde. Miluji minimalismus a jemné vzory. V Grafice je možné všechno, ale když obsah design jen podtrhne a nepřehluší tak je to tak, jak má být. 

      Tak co, už máš po ruce pastelky, papír, nůžky nebo provázek a korálky? 

3. Navštiv muzeum nebo výstavu

    • Vyjít za dveře domu je užitečné, zdvojnásobme přínos a pojďme na výstavu. Možná tě opravdu bude inspirovat to, co umělci v různých žánrech udělali. Kreativní inspirace není nikdy na škodu, obzvláště od uznávaných umělců. 

kreativní výstava
kreativní muzeum

4. Cestování, cestování, cestování

    • Chápu, že jet na výlet nebo dovolenou vždy, když přijde útlum, by se nejen prodražilo, ale také asi nevyplatilo. Uznej, že jedna dovolená za rok vydá na tolik inspirace po zbytek roku. Jen si zkus představit, jaká kreativní inspirace by přicházela, kdyby ses více rozhlížela, vnímala, konzumovala a zapisovala si. 

      Mě letos napadaly nejvíce myšlenky u moře kousek od břehu na lehátku. Jenže zapsat se to moc ve vodě nedalo 🙂 

      Objevování dalších měst a zemí je skvělé nejen pro designéry, ale pro všechny duše, kteří denně tvoří nějaký obsah pro svou komunitu lidí podobného ražení. Šiješ? Co vidíš ve výlohách v jiných městech? Cvičíš? Jaké sportovní programy pro tebe má hotel i moře nachystaný? Myslím, že inspirace není málo, jen se málo rozhlížíme a vnímáme, co naši klienti zrovna potřebují. 

5. Cvičení

    • Na cvičení navážu 🙂  20minutový každodenní běh zvyšuje průtok krve do mozku. Podporuje to tedy mozkovou sílu a kreativitu.

      Pokud jde o rychlé opravy pro kreativní rutinu, cvičení může být nejrychlejší volbou.

6. Procházej kreativní práci u konkurence

    • Každý markeťák říká, že inspirovat se u konkurence je dovoleno, narozdíl od kopírování. Tak šup na web či jiné portfolio svých kolegů (to slovo mi je milejší než konkurence). Minimálně najdeš počiny, které bys udělala hned lépe, protože co si budeme povídat. Kritizovat umíme všichni dobře, tak si z toho pojďme udělat přednost a použijme to pro svou práci. 

7. Jdi na kreativní procházku

    • Vím, že i procházka je cvičení, ale při běhu si s sebou nevezmeš poznámkový blok. Vezmi si tedy papír a tužku, jednu svou myšlenku a jdi ven.

      Propojení chůze a kreativity je ideální kombinace. Když nezkusíš, tak mi to nepotvrdíš 🙂

kreativní copywriting
kreativní myšlení venku

Příroda je velmi inspirující sama o sobě. Osobně se nejraději schovávám nedaleko v lese, ta paleta odstínů hnědé a zelené je nekonečná v kombinaci s protínajícími paprsky slunce. A ta vůně… 

8. Uteč od technologie

    • Určitě to znáš, projíždíš internet a hledáš odpovědi na své otázky nebo řešení zadaného úkolu. Hledáš zoufale inspiraci na téma a třeba jsi i přehlcena nápady a nevíš, co dřív. To je můj případ.

      Krátké, ale časté pauzy se nedoporučují jen kvůli zdravotní stránce fyzické, ale především i té duševní. 

      Každého dobíjí něco jiného a každý má na dosah jiné možnosti a prostředí. Už jen výhled z okna přeruší tok aktuálních myšlenek. 

9. Udělej si kreativní úkol

    • Vím, že toho máš hodně a to poslední, co bys zrovna měla udělat je přidat si další úkol.

      Ale uznej. Každodenní práce pro klienty občas svede naši kreativitu malinko jiným směrem, protože každý člověk má lehce jiné nároky, a ne každý chápe dobře naší práci.

      Neměli bychom se cítit potlačeni nebo omezeni ve své kreativitě. Proto je dobré si ji udržet vlastními projekty a zůstat “svěží” pro další zakázky. 

10. Nečekej na dokonalost

    • “Nedokonalosti jsou to, co definuje kreativitu.” Shipley

      Odepírat svou kreativitu našemu publiku kvůli perfekcionismu je sobecké. A také to je cesta k nedokončení zakázky. Je lepší vypustit alespoň něco a dopilovat než čekat na dokonalost a nezveřejnit projekt vůbec.

kreativni dokonalost

11. Vyhledej upřímnou kreativní zpětnou vazbu

    • Ať už si myslíme, jak chceme, že naše práce je originální a dokonalá, vždy bychom měli myslet na to, že záleží na tom, co si myslí i ostatní lidé.  Pokud máme prostor a možnosti, konzultujme projekt. Velmi to doporučuji.

      Více očí více vidí a více hlav, více názorů. Záleží na charakteristice a velikosti projektu 🙂 Příspěvek na sociální sítě asi není potřeba tolik diskutovat jako například návrh na plakát na velkou akci. 

12. Nevyhazuj nepoužitý materiál

    • Chápu a cítím s tebou, že co se nepovede patří do koše. Ale já si myslím, že to není tak nutné.

      Může se jednat o texty nebo grafiku, případně návrhy na nějaké dekorace nebo strategie pro podnikatelku. Ale víš co? Co se nehodí jednomu, tak druhý třeba přijme s otevřenou náručí. A to ti povím, pokud tohle se povede, to ti je tolik ušetřeného času k dobru 🙂

      Například u mě to je se šablonami na Instagram. Sice to vypadá, že už se jimi moc nezabývám, ale opak je pravdou. Za tu dobu, co s nimi pracuji, jsem tak nepoužité návrhy už nejednou zrecyklovala k oblibě klientky. 

13. Přijmi nabídku na rozhovor, přednášku nebo někoho něco nauč

    • Tento bod pomáhá mě 🙂 Když jsem si na začátku roku vymyslela webinář na téma “Jak sladit nekonzistentní obsah”, netušila jsem ještě, jak to zatočí s mým obsahem kompletně. 

      Měla jsem z toho strach, překonala jsem veškeré strachy a vystoupila na kameru. Připravila si prezentaci, udělala si zápisky a při zapnutí červeného světla se mi hrozně rozklepala kolena. Ale účastnice byly skvělé, nenechaly mě v tom, a i když to třeba nebylo dokonalé, všechny to někam posunulo. I mě. Najednou mě napadalo tolik témat, které chci sdílet. 

      A o tom to je. Nemusíme být dokonalé v tom, co děláme, ale vždy budeme o krok před někým napřed a třeba ten někdo zrovna ocení tvé zkušenosti. Sdílení je nejvíc pro nacházení nové inspirace.

Z překonání velkého strachu se velmi často stávají rozhodnutí, která obvykle mění celý koncept svého zaměření. 

To je u mé aktuální krásné uvědomení.

kreativní natáčení
prezentace

Chtěla by jsi tvořit oslňující kreativní grafické návrhy i pro druhé?

Baví tě hrát si s grafikou a chtěla bys svou zábavu posunout dál a tvořit pro ostatní podnikatelky? Vydělávat si tak svými návrhy na své sny a poznávat nové lidi?

V klubu grafických labužníků, který otvírám již od září bude součástí i Akademie on-line*grafiky. V té se budeme věnovat tématům jak s online grafickými nástroji (nejen s Canvou), tak i nastavení mindsetu při podnikání v oblasti grafiky pro podnikatelky.

Nebudou chybět témata ve smyslu “Co když se moje návrhy klientům nelíbí”, “Obchodní dovednosti online-designérky”, “Chyby při prezentaci designových prací” a další témata, která jsou důležitá a které by ti jen tak nikdo neřekl. 

Klikni na tlačítko níže a buď mezi prvními, které dostanou bližší informace a neodolatelný dárek.

Instagram Story Thank You Script Typography Minimal lettering hands

Specialistka na grafiku v online podnikání

Sdílej článek: