Site Loader

      

Říjen se za doprovodu slunečních paprsků ladně přehoupl do druhé poloviny a nás už během několika málo dní čekají svátky, díky nimž si připomínáme blízké, kteří s námi již nemohou být. Jedná se o svátek Všech svatých (1. 11.), který je následován Památkou všech zemřelých (2. 11.), v Americe a dalších především anglicky hovořících zemích je toto období známé jako Halloween.

Jeho název vznikl zkrácením slov All-Hallows-Eve (večer všech svatých) a v Americe se jedná o nejoblíbenější svátek hned po Vánocích. Proto je jeho oslavám (31.10.), výzdobě a dekoracím věnováno opravdu mnoho pozornosti.

Možná i kvůli jeho oblíbenosti právě za oceánem a odporu k amerikanismu na tento svátek mnozí z nás nahlížejí s despektem a odmítají si jeho prvky a tradice vpustit do domu. Nenechte se ale mýlit. Halloween je původem evropský svátek a jeho předchůdcem byla s největší pravděpodobností oslava vítání zimy a loučení se s létem zvaná Samhain (podle keltského boha zimy). Během ní si Keltové nasazovali různé strašidelné masky, díky kterým se snažili zalíbit duším mrtvých.

Halloween se slaví různě, v závislosti na zvycích a tradicích jednotlivých států, neodmyslitelně k němu však patří hra zvaná Trick or Treat, obdoba naši koledy, během které děti převlečené za strašidla obchází domácnosti a jsou obdarovány různými cukrovinkami. Původcem této hry je pravděpodobně tradice zvaná Souling, kdy chudí lidé na Svátek všech svatých obcházeli domy a modlili se za duše zemřelých výměnou za trochu jídla.

Asi nejtypičtějším prvkem a symbolem Halloweenu je dýně.  Podle webu finder.com Amerika očekává, že v letošním roce její obyvatelé za halloweenské dýně utratí 575 milionů dollarů a ozdobí své domácnosti strašidelnými dýňovými lampičkami, kterým se také říká Jack-o´-latern.  Jack byl podle irské pověsti opilec a prostopášník, kterému se podařilo přelstít samotného ďábla. Ten mu tak za trest navždy zavřel cestu do pekla, a protože jeho duši nevzali po smrti ani do nebe, musela navždy bloudit v temnotách. Ďáblovi se prý Jacka alespoň malinko zželelo a věnoval mu rozpálený uhlík, který si Jack vložil do vydlabané řepy, aby měl trochu světla a tepla. Lidé věří, že zapálením svíčky ve vydlabané dýni věnují Jackovi světlo a teplo a on tak ochrání jejich domovy.

S vnitřkem vydlabané dýně každoročně kouzlí mnoho žen v kuchyni. Vznikají tak skvělé dýňové koláče (pumpkin pie) a dýňové polévky. Na jednu obzvlášť vynikající přikládáme recept.

Co budete potřebovat: 2 lžíce másla, 0,5 kg nakrájené dýně, 1 malá cibule nakrájená nadrobno, 500 ml vývaru (kuřecí, hovězí, zeleninový), 150 ml smetany ke šlehání, 2 stroužky česneku, sůl, pepř, nastrouhaný muškátový oříšek, 2 lžíce zakysané smetany, 4 lžíce dýňových semínek, krutónky z tmavého chleba, sušená chilli paprika

Postup: V hrnci nechte na másle zesklovatět cibuli, přidejte dýni a orestujte ji ze všech stran. Přilejte vývar a nechte dýni vařit do měkka. Odstavte a rozmixujte. Přidejte česnek a smetanu ke šlehání, prohřejte, dle chuti přidejte pepř, sůl a muškátový oříšek. Polévku servírujte s trochou zakysané smetany, krutónky, semínky z dýně a s trochou chilli papričky.

A co vy? Vyřezáváte dýně? Vaříte dobroty? Máte nějaké své rituály na tento den a večer (my třeba koukáme na Magickou posedlostJ )? Podělte se s námi o nějaký tip na dekoraci nebo dobrý recept.

Petra

Autor článku: Petra Smrčková
Dekorace: Mishula Party
Foto: Míša a Petra

Michaela Kašparová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *