Halloween

      

Říjen se za doprovodu slunečních paprsků ladně přehoupl do druhé poloviny a nás už během několika málo dní čekají svátky, díky nimž si připomínáme blízké, kteří s námi již nemohou být. Jedná se o svátek Všech svatých (1. 11.), který je následován Památkou všech zemřelých (2. 11.), v Americe a dalších především anglicky hovořících zemích je toto období známé jako Halloween.

Jeho název vznikl zkrácením slov All-Hallows-Eve (večer všech svatých) a v Americe se jedná o nejoblíbenější svátek hned po Vánocích. Proto je jeho oslavám (31.10.), výzdobě a dekoracím věnováno opravdu mnoho pozornosti.

Možná i kvůli jeho oblíbenosti právě za oceánem a odporu k amerikanismu na tento svátek mnozí z nás nahlížejí s despektem a odmítají si jeho prvky a tradice vpustit do domu. Nenechte se ale mýlit. Halloween je původem evropský svátek a jeho předchůdcem byla s největší pravděpodobností oslava vítání zimy a loučení se s létem zvaná Samhain (podle keltského boha zimy). Během ní si Keltové nasazovali různé strašidelné masky, díky kterým se snažili zalíbit duším mrtvých.

Halloween se slaví různě, v závislosti na zvycích a tradicích jednotlivých států, neodmyslitelně k němu však patří hra zvaná Trick or Treat, obdoba naši koledy, během které děti převlečené za strašidla obchází domácnosti a jsou obdarovány různými cukrovinkami. Původcem této hry je pravděpodobně tradice zvaná Souling, kdy chudí lidé na Svátek všech svatých obcházeli domy a modlili se za duše zemřelých výměnou za trochu jídla.

Asi nejtypičtějším prvkem a symbolem Halloweenu je dýně.  Podle webu finder.com Amerika očekává, že v letošním roce její obyvatelé za halloweenské dýně utratí 575 milionů dollarů a ozdobí své domácnosti strašidelnými dýňovými lampičkami, kterým se také říká Jack-o´-latern.  Jack byl podle irské pověsti opilec a prostopášník, kterému se podařilo přelstít samotného ďábla. Ten mu tak za trest navždy zavřel cestu do pekla, a protože jeho duši nevzali po smrti ani do nebe, musela navždy bloudit v temnotách. Ďáblovi se prý Jacka alespoň malinko zželelo a věnoval mu rozpálený uhlík, který si Jack vložil do vydlabané řepy, aby měl trochu světla a tepla. Lidé věří, že zapálením svíčky ve vydlabané dýni věnují Jackovi světlo a teplo a on tak ochrání jejich domovy.

S vnitřkem vydlabané dýně každoročně kouzlí mnoho žen v kuchyni. Vznikají tak skvělé dýňové koláče (pumpkin pie) a dýňové polévky. Na jednu obzvlášť vynikající přikládáme recept.

Co budete potřebovat: 2 lžíce másla, 0,5 kg nakrájené dýně, 1 malá cibule nakrájená nadrobno, 500 ml vývaru (kuřecí, hovězí, zeleninový), 150 ml smetany ke šlehání, 2 stroužky česneku, sůl, pepř, nastrouhaný muškátový oříšek, 2 lžíce zakysané smetany, 4 lžíce dýňových semínek, krutónky z tmavého chleba, sušená chilli paprika

Postup: V hrnci nechte na másle zesklovatět cibuli, přidejte dýni a orestujte ji ze všech stran. Přilejte vývar a nechte dýni vařit do měkka. Odstavte a rozmixujte. Přidejte česnek a smetanu ke šlehání, prohřejte, dle chuti přidejte pepř, sůl a muškátový oříšek. Polévku servírujte s trochou zakysané smetany, krutónky, semínky z dýně a s trochou chilli papričky.

A co vy? Vyřezáváte dýně? Vaříte dobroty? Máte nějaké své rituály na tento den a večer (my třeba koukáme na Magickou posedlostJ )? Podělte se s námi o nějaký tip na dekoraci nebo dobrý recept.

Petra

Autor článku: Petra Smrčková
Dekorace: Mishula Party
Foto: Míša a Petra

Svatební den V&L 16.6.2018

foto: Jan Kovář
foto: Jan Kovář

Příběh Verči a Lukáše se neodehrával úplně moc dlouho před jejich neplánovaně nádherným svatebním termínem avšak vše jsme společně zvládli a na jejich den nadšeně vzpomíná více než 100 hostů 🙂
Jejich prioritou bylo co nejlépe pobavit hosty a zároveň jim dopřát nezapomenutelné zážitky a dojmy z jejich svatebního dne. Sama jsem byla nakonec hostem a zábava byla více než perfektní.

V rámci dekorace vévodil motiv barokního stylu černobílé barvy, který byl v podobě speciálně ušitých běhounů. Doplnili jsme pro rozveselení dalšími dvěma barvami, které stále vévodí v oblíbenosti českých svateb – fuchsiová, lila.

Ženich píše: „Ahojda, moc a moc ti za vse dekujeme, uzasna prace, co jsi kolem priprav nasi svatby udelala 😉 Hoste byli ze vseho uneseni. Cely den nam hoste pisou o tom, jak si svatbu uzili a jak jsme to meli vse vyladene. I diky tve praci to tak je 🙂 pry to byla nejhezci svatba, jakou zazili kazdy povida. I my jsme toho vseho plní.“

Piknik pro skvělou příležitost, nebo jen tak :-)

A jak si takový piknik nechat udělat pro sebe či své blízké?

 

Výzdoba plesu Generali

Výzdoba reprezentačního plesu Generali, a.s. – agenturní kancelář Častolovice

„Úžasná majitelka Michaela Kašparová Vám zajistí nadstandartní služby. Ať už se jedná o plánování svateb, večírků, focení a plno dalšího. Mrkněte na její stránky. 😎 Vždy kvalitně odvede svoji práci a dělá ji lidsky a . O to víc je její práce cenější a výsledek je 🔝 . Já ji děkuji za krásně zdobený sál na Reprezentačním plese pojišťovny Generali, (fotografie na FB Generali Masarykova 53 Častolovice), vizualizaci plakátů Mstudia Fitness, potisk triček… multifunkční 🔝 človíček.“ Martina Šůlová


Více fotografií z plesu najdete na události na FB

Firemní party Tlapnet

Dekorace sálu pro firemní večírek Tlapnet s.r.o.

Dobrý den paní Kašparová, mnohokrát vám děkuji za skvělé odvedenou práci. Byli jsme moc spokojeni. Do budoucna se na Vás určitě opět obrátíme. S pozdravem Jiří Tlapák